Marmaris

Marmaris Turizmi

Marmaris Turizmi

Marmaris Turizmi

Muğla’nın en büyük ilçesi olan marmaris, turizm açısından Türkiye’nin en zengin ve en çeşitli tatil bölgesidir.Her çeşit yeşilin ve mavinin tüm tonlarını sene’nin on iki ayında görebildiğimiz adeta cennetten bir köşedir.Marmarisin uzun kıyı şeridindeki koylarının çokluğu,doğal liman oluşu,tarihi antik kentlere yakınlığı,el değmemiş doğal güzellikleri,mavi tur fırsatları,modern lüks yat limanları, körfezinin her türlü su sporlarına imkan sağlaması,beş yıldızlı muhteşem otellerinden,en mütevazı nezih pansiyonlarına kadar tüm yerli ve yabancı turistlerin gönüllerince tatillerini keyifle geçirebilecekleri dünyaca ünlü harukulake tatil yeridir.Marmaris önceleri balıkçılığı, süngerciliği ve ıtırlı bitkileri ile tanınmaktaydı. Fakat bugün büyük bir turizm merkezi haline gelmiştir. Geçimini narenciye ve deniz mahsüllerinden çok,artık otelcilik ve pansiyonculuk ile sağlamaktadır. Marmaris kara ulaşımının yanı sıra Hava (Dalaman Havaalanı) ve Deniz ulaşımı (Rodos Feribotları) ile de kolayca dış dünyaya açılma imkanı bulan, Datça yolunun üzerinde bulunması, Fethiye yoluna yakınlığı nedeniyle önemi daha da artmaktadır.

Akdeniz’deki yatlar için oldukça uygun bir doğal limanı olduğu gibi, Yalancı Boğaz’daki atölyelerde yat imalatı ve bakımı yapılabilmektedir.

Akdeniz iklimine sahip oluşu, kışın bile denize girme imkanı sağlarken, etrafını çepeçevre saran sık ve yüksek dağlar ile çam ormanları, dünyada ender görülen Günlük (Liquidamber Orientalis) ağaçları ve geniş yapraklı çınar ağaçları Marmaris’in yeşil dokusunu oluşturur.

Tarihi M.Ö. 3400′lere kadar giden Marmaris’teki ilk yerleşimin, bölgeye başkanlarının adı Kar olan bir kavimin gelmesiyle başladığı iddia edilir. Bölgeye KARIA ismi Kar’ın ülkesi anlamında sonradan verilmiştir. Ege ve Akdeniz kıyılarının bereketi, bölgeyi devamlı çekici kılmıştır.

Böylece, Marmaris zaman içinde pek çok medeniyetin hüküm sürdüğü bir yer haline gelmiştir.Yapılacak gezilerde Karia, Rodos ve Ada uygarlıkları, Mısır, Asdur, İon, Dor, Pers, Makedon, Suriye, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin izlerini görmek mümkündür. Pyhskos kentin ilk adıdır.

Akdeniz iklimi etkisi altında bulunan Marmaris’te yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmektedir.

Marmaris’te Kış Bir Başka

Marmaris yaz aylarında plajı,denizi ve güneşiyle yerli ve yabancı turistlerin tercihi olan, kışın da sörfçülerin gözdesi haline gelmektedir. Meteorolojinin fırtına uyarısı yapması ve rüzgarın şiddetini arttırmasıyla sörfçüler kendini Marmaris’in serin sularına bırakmaktadır.

Rüzgar ve uçurtma sörfçülerinin akrobatik hareketleri Marmaris’in eşsiz doğasıyla birleşince seyrine doyulmaz görüntüler oluşturmaktadır.

Tarihi yerleriyle, muhteşem doğal güzelleğiyle, lüks yat limanlarıyla, konforlu nezih pansiyon ve otelleriyle, ulaşım kolaylığıyla Turizm açısından Marmaris paha biçilmez bir Tatil yeridir.

Arama : Muğla Marmaris Turizmi, Marmaris’te Turizm, Marmaris’te Kış, Turizm Cenneti Marmaris

Related posts

Marmaris Gece Hayatı

Tatil Yerimiz

Marmaris Amos Koyu

Tatil Yerimiz

Marmaris Nerede? Haritadaki Yeri ve Konumu?

Tatil Yerimiz
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap