Armutlu

Deniz Turizmi

Deniz Turizmi

Yaz turizminin en hareketli yaşandığı şu günlerde, Çınarcık ve Armutlu arasında eşsiz güzellikteki bakir koylar ve kıyı şeridi yer alır. Yalova’nın kuzeyinden güneybatısına kadar olan il sınırları Marmara Denizi ile çevrilmiştir. Kıyılar girintili çıkıntılı bir özellik göstermez. Sahil şeridi dar olmakla birlikte doğal plaj özellikleri göstermektedir.

İlçenin gerek jeotermal kaplıcalara, gerekse Marmara Bölgesi’nin en temiz denizine sahip olması, Turistik önemini arttırmaktadır. Sağlık turizmi açısında da her yıl önemli bir o kadar artan ilçede yerli ve yabancı yatırımlar mevcuttur. Armutlu, günümüzde turizmden büyük bir gelir elde etmektedir.

Yalova ili kıyıları kumsal, sadece Çınarcık ve Esenköy kıyıları ekseriyet çakıl taşlıdır. Yalova’nın batısında yer alan Koruköy, doğal güzellikleri, temiz denizi, kumsalları ile pek çok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Esenköy, Yalova’nın 34 km batısında Dallabaş Dağı’nın eteklerinde, kıyıları orman alanlarıyla bütünleşmiş bir yöredir. Temiz denizi, kalabalıklaşmamış yapısı ve 5 km’lik kıyısıyla sahil turizmi potansiyeline sahiptir. Çınarcık, Esenköy ve Armutlu; sahilleri, plajları, kamp ve piknik alanlarıyla, her türlü konaklama, yeme – içme ve eğlence mekânlarıyla bölgenin önemli tatil merkezlerindendir. Deniz suyu sıcaklığı yaz aylarında Mayıs – Eylül ortalama 20,9 – 21,9 C arasındadır. Hava sıcaklığı ise aynı aylar arasında ortalama 19–24 C arasında değişmektedir.

Zıpkınla Sualtı Dalış

Armutlu ilçesinin kuzeybatı sahilinde bulunan kayalık alanlar Türkiye’nin zıpkınla dalmaya ve su sporlarına en uygun bölgelerindendir. Bu spor faaliyeti Bozburun ve Ayıburnu açıklarında yapılmaktadır.

Related posts

Armutlu Selimiye Köyü

Tatil Yerimiz

Yalova Armutlu Nerede?

Tatil Yerimiz

Armutlu Sağlık Yapısı

Tatil Yerimiz
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap