Armutlu

Doğa ve Dağ Turizmi

Doğa ve Dağ Turizmi

Yalova İli’nin çevresindeki ormanlık alanlarda, yürüyüş ve dağ bisikleti imkanı açısından uygundur. Çınarcık İlçesi, Teşvikiye köyü’nde bulunan Delmece Yaylası parkuru,farklı doğal güzellikleri aynı gezide bulabileceğiniz seçenekler sunması bakımından ilgi çekicidir. 800 m yükseklikteki yaylada yeşilin çeşitli tonlarını görebilirsiniz.

Doğa yürüyüşü için ideal bir parkur olan Erikli Deresi kenarında yürürken karşınıza çıkan şelaleler buraya ayrı bir güzellik katmaktadır. Biraz zorlu bir yürüyüş gerektiren 10 km’lik parkur üzerinde kamp yapılabilecek alanlar bulunmaktadır.

Üvezpınar köyü’nden 8km. uzaklıkta bulunan Sudüşen Şelalesi ve çevresi de doğa tutkunlarına muhteşem bir şölen sunar.Şelaleye giden yol,rahat ve doğal bir yürüyüş parkuru olup,yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerce yoğun olarak tercih edilmektedir.Şelaleye çıkarken eşsiz bir baraj gölü,Marmara Denizi manzarası ve çok çeşitli orman faunası ile karşılaşılır ki,bu güzergah foto safari,doğa yürüyüşü ve piknik alanı olarak kullanılmaktadır.Panorama tepesi denizden 120m. Yükseklikte ve her mevsimin yeşil bitki örtüsü ile kaplı çok güzel görüntülere sahip bir alandır.

Yalova’dan Armutlu’ya 50 km. mesafede,uzunca bir bölümü deniz kenarından geçen kimi yerde zeytinlikler arasından kıvrılan yoldan Esenköy’ü geçtikten sonra karşılaşacağınız Çalderesi de gümbür gümbür çağlayan şelaleleriyle sizi doğayla kucaklaşmaya davet ediyor.Çaldere,Samanlı Dağları’nın en batı ucunda, Taz Dağı ile hemen yanındaki Çatal Tepe’den kaynağını alır ve Esenköy’de denize dökülür.Dere boyunca zorlu bir parkura sahip olan alan biraz teknik gerektiren bir konumdadır.

Trekking-Hikking-Biking

Related posts

Armutlu Eğitim Yapısı

Tatil Yerimiz

Armutlu Nüfusu Ne Kadar?

Tatil Yerimiz

Armutlu Kaç Kilometre?

Tatil Yerimiz
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap