Armutlu

Armutlu’nun Ekonomik Yapısı

Armutlu’nun Ekonomik Yapısı

İlçemizin % 70’lik bölümü eğimli,diğer kısmı düz arazidir.Sanayi kuruluşları,büyük işyerleri bulunmamaktadır.Zeytincilik,Balıkçılık ve Turizm ağırlıklı faaliyetler mevcuttur.Marmarabirlik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi ile Yöre halkı dayanışma içindedir.Yörede;hayvan yetiştirilmesine elverişli olmasına rağmen; gerek ekonomik şartlar, gerekse yeterli meraların olmayışı üretimin her geçen gün azalmasına sebep olmaktadır. İlçemiz Köylerinde ise hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır.Turizm ağırlıklı çalışmalara daha fazla özen gösterilmesi halinde daha fazla ekonomik gelişmeler sağlanabilir.İlçemiz Kaplıcalarının ekonomik ve kültürel yönden değerlendirilmesi önemli faydalar sağlayabilir.İlçemizde Ziraat Bankası ile, Tarım Kredi kooperatifi bulunmaktadır. İlçemiz Bozburun mevkiinde 68000 adet fıstık çamı, 22000 mavi selvi, 24000 akasya ağacının dikimi gerçekleştirilmiştir.

İlçemiz ekonomisi büyük çapta tarıma dayalı olup turizm de önemli gelir kaynaklarındandır. İlçe tertemiz denizi, çam ormanları ve termal kaplıcaları ile turizm için büyük bir potansiyele sahiptir.Halkın %70’i zeytincilik,%10’u balıkçılıkla geçimini sağlamaktadır. Nüfusun geri kalan kısmı geçimini turizm, orman ürünleri, hayvancılık, arıcılık ve azda olsa fıstık çamı ve kestanecilikten sağlamaktadır.İlçenin köylerinde kısmen küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Zeytincilik;Merkez,Fıstıklı,Kapaklı ve Mecidiye köyü. Sebzecilik ; Kendi ihtiyaçları kadar üretim yapılmaktadır. Orman Ürünleri ;Mecidiye,Hayriye, Selimiye ve Fıstıklı köylerinde üretimi önemlidir.

Tarım alanı zeytinlikler,tarla ve bahçe olarak toplam 36.600 dekardır.Özellikle Armutlu merkez başta olmak üzere Fıstıklı ve Kapaklı köylerinde nüfusun %80’i zeytin üreticiliği yapmaktadır.İlçede köylerle birlikte tahminen 750.000 adet zeytin ağacı mevcut olup,ortalama üretim ağaç başına 10kg dır.Çiftçilerimiz ürettikleri zeytinin bir bölümünü MARMARABİRLİK Tarım satış Kooperatifine vermekte,bir kısmını da geleneksel olarak her evde bulunan salamura sarnıçlarına koyarak olgunlaştırarak satmaktadır.Tarım arazilerinin hemen hemen tamamı zeytinliklerle kaplı olup tarla bitkileri üretimi yok denilebilecek düzeydedir.Meyve ağacı bakımından ise ikinci sırada,zeytin bahçelerinin sınırlarında ve aralarında dikili bulunan incir ve ceviz gelmektedir.

Related posts

Armutlu Pansiyonlar

Tatil Yerimiz

Doğa ve Dağ Turizmi

Tatil Yerimiz

Armutlu Fıstıklı Köyü

Tatil Yerimiz
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap