Bodrum Featured

Bodrum

Bodrum

Humelinin sözleriyle ebedi mavilikler ülkesinden merhaba. Kadim zamanlardan beri bu bölgenin çocukları, denizin köpüklü boynına yatmak için elleriyle ahşap tekneler yaptılar.Denizin kıyısında büyüdü o çocuklar. Oyuncakları bile ahşap tekneydi onların.onlar büyüdü, tekneler büyüdü bu tarih boyunca hep böyle devam etti. Mavinin yeşilin her renginin gözlerinizde ve yüreğinizde bir cümbüş yaratacağı bodrum sizi bekliyor.

Bodrum deniz demektir. Burada bütün yollar denize çıkar. Her köşesi denizle öpüşür. Her sahili bir başka güzel, bir başka endamlıdır. Bodrum Aşk’tır, Tutkudur. Altıyüzyıldır ayakta bodrum kalesi.

Anfi Tiyatro, Milattan dörtyüzyıl önce kral mavzalosun dünyaya hediyesidir. Sıcak kumlarına basıp tarihin yıkandığı bu koylarda hergün başka bir güzellikle tanışma fırsatınız var.

Taş üstüne taş konularak yapılan ak kireçli çivit mavisiyle kapıları pencereleri boyanmış başına her renk begonminlerden taç takılmış evlerin temelli dar sokaklarından geçerek kaleye doğru yürüyün. Denizin hiçbir parfünle kıyas kabul etmez iyot kokusu sana doğru yolu göstericektir.

Antik limanı korumak için kale yaptı rodosca valileri taşlarını dünyanın yedi harikasından mozeleden taşıyarak. Mozele adını dünyadaki bütün anıt mezarlara verdi. Şimdi o kalenin içinde dünyanın en muhteşem su arkeoloji müzesi sizleri bekliyor.

yüzyılın en önemli 10 keşkinden biri.dünyanın en eski batığı uluburun.batığın binlerce yıllık zamana direnen ihtişamını izleyin. Mısır krallığından, hitit krallığına gönderilen hediyeler galerisinde altın kupanun görkemi sizleri büyüleyecek.
Herodot baba burada doğdu.tarih buradan yazılmaya başlandı.dünyanın ilk kadın amireli artemisya bu yarım adanın birçok ilklerinden sadece biri.Dünyanın 7 harikasından biri mozele.krale prensesi ada burada taktı taçını. Amazon savaşçılar helenlerle savaşırkan resmedildi mermer üzerine. Burası kadın kahramanlar ülkesidir.bir tarihim içinde yüyürsün.denizden gelen porsaların çektiği küreklerin hışırtısını duyarsın.

Turgut reisin kadırgasından sesler gelir kulağına. mimdos kapısında kralice ada’ya altın taçını takarken büyük iskenderi hayel edersin.

Bodrum dört mevsim şahanesin.

Bodrum taçını takarak bakarken ege’ye incileri etrafına halka olmuştur.Gümüşlük,Bites,göltürkbükü, gündoğan, ortakent, Turgut reis, yalıkavak Onlar taçın incileridir.. Herbirinde ayrı bir lezzet, farklı bir rahiya eğlence ve deniz seni bekler.

Bodrumun yanıktenli, gülenyüzlü, dost canlısı insanları vardır. Mavinin her rengini gözlerinde görürüm, ak kireçli marur yüzünde begonvil saçların öper denizi der şair.

Bodrum kralları, kraliçeleri, prensleri, şeyhleri dünyanın en ünlü sanatçılarını misafir etti otellerinde guletlerinde. Öğrencilerin neşeli kahkahaları ısıttı kış akşamlarını. Bu kadar genişki kuçağı herkese yer var.Burada bir mayo, bir havlu herkes eşit.kim olursan ol gel. Paylaştıkça büyür Bodrumun mutluluğu.

Yorulunca köpüklü bir türk kahvesi içimi mola.bir kıyı kahvesinde oturup devasa turist gemilerinden gelen gezginleri izlerken ince belli çay bardaklarında içtiğin bergamut kokulu çay senin ve dostların hem içini hemde kalbini ısıtıcak.
bodrum deniz, deniz balık demekse. karidesler, kalamarlar, nar çiçeği renginde bu barbunlar halis zentinyağında sizin için kızarır. lal renginde 1 kadehte şarap. sağlığınıza. Hoşgeldiniz.

Burada her açılan kapı seni başka bir aleme taşır.Bodrum süprizler kentidir. yeni dostlar yeni arkadaşlar ediniceksiniz. belkide ömür boyu sürecek birlekteliğin. Bu kadar güzel şarkı söylediğinize siz bile şaşıracaksınız.

Pazarlarını çarşısını dolaşın. Mandalinanın unuttuğun kokusunu yeniden keşfedin.El emeği göznuru hediyelik ürünler, renk cümbüşü oyalı yemeniler.

Yüzyıl denizaltında tenini okşamak için sabırla beklemiş sünger ile tanış.Eskinin sünger kasabasının hatırası dersin dokundukça.

Karyalıların giydiği sandaletler, su kabağından sanat şaheserleri, antik zamandan bugüne çalışan çömlekçiler, sihirli egzotik şifalı otlar, el dokuması yöre halıları hep sizin için.

Antik limandan bütün akdenize yükler taşında halikarnastan.Şarap taşındı zetinyağ taşındı amporalarla.

Leleklerden, karyalılardan, Osmanlıya kadar bütün zamanlarda ahşap gemiler yapıldı. Sonra balıkçı gemileri, süngerçi tekneleri yaptılar. Şimdi rüzgar topluyor beyaz yelkenli bodrum guletleri dünya denizlerinde.

Başka yerde nur içinde yatıcağına, buraya gel nur içinde yaşa diyen halikarnas balıkçısı.

Bodrun dört mevsim yaşar. Gündüzü begonmi, gecesi menekşe kokar. O kadar büyükki yüreği Bodrumun bütün dünyaya yer açabilir. Sevgisini, yüreğini, denizini, kumsalını, güneşini sizlerle paylaşmak ister.

Related posts

Bodrum Bitez

Tatil Yerimiz

Bodrum’da Nerede Kalabilirim?

Tatil Yerimiz

Bodrum Antik Tiyatro

Tatil Yerimiz
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap