Bodrum

Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum gezilecek yerler hem tarihi bakımdan hemde turistik bir çok noktaya sahip olmasından dolayı gezecek pek çok yer bulabilirsiniz. Sanat güneşimiz Zeki Müren, Ünlü şair ve bestecilerimizden Neyzen Tevfik ve ünlü yazar Nam-ı Değer Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir gibi ünlü isimlerin de memleketi olan Bodrum, Anadolu ve Yunan kültürlerinin birleştiği noktadır. Bu özelliklerin bir arada toplanmasıyla beraber gezilecek bir çok nokta oluşmakta.

Dünyanın yedi harikasından biri haline gelen Halikarnas Mozolesi eski zamanlarda ev sahipliği yapmış olan turizm cenneti Bodrum’da eski kültürlerden miras kalan bir çok şeye tanıklık edebilmek mümkün.

Bodrum, ziyaretçilere çok şekilde konaklama imkanı sunmakta. Uygun fiyatlı otellerden 5 Yıldızlı otellere, apart motellerden pansiyonlara olsun bir çok konaklama imkanını bütçenize uygun şekilde yapabilirsiniz. Çok sayıda butik otellere de ev sahipliği yapan bodrum’da sakin ve huzurlu bir tatil keyfini de sürmeniz mümkün.

Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum Kalesi

Dünyanın 7 harikasından biri olarak adını duyurmuş Halikarnas Mozelesi’nin meydana gelen bir depremde yıkılmasından sonra oluşan kalıntılardan inşa edilen Bodrum Kalesi gezilmesi gereken noktalardan. Kale’nin yapımı orta çağlara kadar dayanmaktadır. Orta Çağda Haçlı seferleri zamanı Rodos Şovalyelerinin inşa ettiği kalenin ilk adı Aziz Petrus’tu. Şimdilerde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarakta hizmete açık olan Bodrum Kalesi’nin İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, Fransız Kulesi, İngiliz Kulesi ve Yılan Kulesi olarak bilinen 5 adet kule mevcuttur.

Bodrum Kalesi’ne ulaşım yakın olmasından dolayı oldukça kolay sağlanmaktadır. Otogardan kalkan minibüsler ile Bodrum Kalesi’ne toplu şekilde ulaşımda sağlanabilmektedir.

Halikarnas Mozolesi

1500 kadar bir yaşa sahip olan Halikarnas Mozolesi dünyanın yedi harikasından biri. Mozole yaklaşık olarak M.ö 4. yüzyıla kadar dayanan bir zaman dilimi öncesi yapılmıştır. Oluşan depremler sonucu yıkıntılara uğrayan mozole yıkıntıya uğramadan önce 38 metre uzunluktaydı. Kral Mausolos’un ölümünden sonra yapımı sağlanan antik mozole yıkıntılara uğrasa bile hala bu tarihe tanıklık etmek için ziyaretçilerini farklı zaman dilimlerine götürebilmeyi başarıyor.

Halikarnas Mozolesi’ne ulaşım sağlayabilmeniz için Turgutreis güzergahında sefer yapan minibüslere binmeniz gerekiyor. Bodrum’a çok yakın bir mesafede bulunan mozoleye araç kullanmadan ulaşmak isteyenler Neyzen Tevfik Caddesi üzerinde 15 dakika kadar kısa bir süre yürüyerek ulaşabilir.

Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum’a gelenlerin uğradıkları ve bolca resmettikleri ortak noktalardan biri. Yapımının başlangıcı Pers Kralı Mausolos dönemine kadar dayanan Bodrum Antik Tiyatrosu Roma Dönemi kadar tamamlanması başarılamamış yapılardan. Bodrum’da etkinliklerin ve konserlerin yapıldığı antik tiyatro günümüze kadar kalıntılarını getirebilmeyi başabilmiş ve gelen ziyaretçilerin büyük ilgi odağı.

13 bin kişiyi misafir edebilen antik tiyatro Bodrum’da en iyi korunan yapıların başında gelmekte ve 3 bölümden oluşmaktadır. Yunan tiyatrosunun inanılmaz öncülerinden olan bu eşsiz yapı kesinlikle görülmeye gereken ilginizi çekecek bir nokta.

Pazartesi günleri haricinde ziyarete açık olan antik tiyatroya giriş için herhangi bir ücret ödenmesine gerek yoktur ve saat 09:00 ile 19:00 arası ziyaretçilere açıktır.

Bodrum Antik Tiyatro’ya ulaşım engeli bulunmamaktadır. Turgutreis güzargahına hizmet eden minibüsleri kullanarak antik tiyatroya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bitez Plajı

Bodrum’un en ünlü plaj noktalarından biri olan Bitez Plajı, metrelerce uzanan kumsalı ve eşsiz güzellikte ki koyuyla bir çok turistin uğrak noktası. Sizde Bodrum’a tatil düzenlediyseniz eğer kesinlikle Bitez Plajı uğramanız gereken yerlerden birisi. Çarşaf gibi bir deniz olarak tabi edilen Bitez Plajı sakin ve dalgasız olmasından en çok tercih edilen plaj noktasıdır. Bitez Plajı su sporları bakımından da aktif ve oldukça uygun bir plajdır. Denize girdiğinizde herhangi bir çakıl taşına basmaktan kaçınma durumunuz olmayacaktır ve sabah saatlerinde Bitez Plajına gitmeniz dahilinde daha berrak bir denizin keyfini çıkarma şansını yakalayabilirsiniz.

Bitez Plajı halk plajı olarak geçmekte ve giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Bitez Plajı’na gitmek isteyen tatilciler, Bodrum merkez’den 10 dakika aralıklarla kalkan Bodrum Bitez minibüsleriyle ulaşımı gerçekleştirebilir.

Bodrum’da gezmeniz gereken bir çok önemli nokta daha bulunuyor. Gezmeyi sevenlerin ve tarihe tanıklık etmek isteyenler kesinlikle bu noktaları da ziyaret etmelidirler.

Zeki Müren Sanat Müzesi
Pedasa Antik Kenti
Tavşan Adası
Yalıkavak Marina

Related posts

Bodrum Barları

Tatil Yerimiz

Bodrum

Tatil Yerimiz

Bodrum Marinaları

Tatil Yerimiz
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap