Bodrum

Bodrum Mavi Yolculuk

Bodrum Mavi Yolculuk

Bodrum Mavi Yolculuk keyifli bir tatil için bence en idealidir diye düşünüyorum. Bodrum Mavi Yolculuk, Bodruma has yapımı olan en fazla 12 kabini olan ve 25 kişiye kadar alabilen gulet yatlarla Bodrumdan başlayıp Göçek, Marmaris, Fethiye ve Antalya ya kadar süren pırıl pırıl koylara yapılan bir yat gezisidir.

Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen ünlü yazar ve hikayeci Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın arkadaşlarıyla birlikte Mavi Yolculuğu başlatan ve tanıtandır. Sürgün gönderilmesi ve bu sürgünü keyifli bir hale dönüştürmesi günümüze kadar güzel bir Bodrum Aktivitesi olarak gelmiştir. Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı ilk turu Gökova korfezinde küçük sünger teknesiyle başlatmıştır. Şimdi artık büyük gulet yatlarla Bodrum Mavi Yolculuk yapılmaktadır. Ortalama olarak 1 hafta sürer Mavi Yolculuk. Fakat 20 gün kadar da sürdürebilirsiniz bu yolculuğu. Ya da çok kısa olarak 3 günde de bitirebilirsiniz.

İlk zamanla Mavi Yolculuk iki kültürün sınırları belirlenmişti. İlki Karya. Gökova Körfezi, Datça ve Marmaris’e kadar. İkincisi Likya yolu. Marmaris’ten başlayıp Antalya’ya kadar olan güzagah’tır. Hem doğal güzellikleri hemde arkeolojik değeriyle de çok önemlidir.

Haziran, Temmuz, Ağustos ve eylül ayının başına kadar olan dönem Ege ve Akdeniz’in en sıcak dönemleridir. Haliyle bu aylarda yoğun taleb olduğu için fiyatlarda yüksek olmaktadır. Temmuz ve Ağustos aylarında hava seyehat için çok uygundur. Mayıs ayı, Haziran ayının başı ve eylül ayının sonlarını seçenler serin hava ile karşılaşabilirler.

Mavi Yolculuk Aktiviteleri

Su Sporları : Çoğunlukla Guletlerde su kayağı, jetski, banana, rüzgâr sörfü, olta takımı bulunmaktadır. Eğer yoksa konaklayacağınız koylardaki Otellerden bunları temin edebilirsiniz.

Dalış : Bodrum Mavi Yolculuk sırasında Marmaris, Fethiye ve Göcek’te dalış okulları bulunmaktadır. Buralarda kısa süreli dalış eğitimi almanız mümkün. Bir kaç günlük eğitim ile dalış sertifikası bile alabilirsiniz.

Kara Turları : Şehir turu, jeep safari, tarihi yerler, rafting gibi sevdiğiniz kara aktivitelerin de bulunabilirsiniz. Tura çıkmadan önce bunu yetkililere bildirirseniz eminim sizin için bu konuda yardımcı olucaklardır. Kara turunda gezebileceğiniz tarihi yerler Efes, Dalyan, Didim, Priene, Milet, Xanthos, Phaselis, Olympos’tur. Caunos, iztuzu plajı, Saklikent, köyler, Türk hamamı, jeep safari, rafting gibi doğa ve kara turlarıdır. Muhteşem manzarası olan Fethiye / Ölüdenizi kuşbakışı görebilirsiniz.

Yürüyüşler : Mavi Yolculuk’ta gidilecek olan koylarda yürüyüş yapma imkanınız bulunmaktadır. Çökertme, Akyaka, Ekincik, Kaş, Kekova, Likya şehirlerini, Terk edilmiş Rum Köyü olan Kaya Köyü, St. Nicola Adası Harabeleri, Knidos Antik Tiyatrosu Dalyan caunos ve Çamur Banyosu gibi yerler yürüyüş için çok uygundur.

Gece Yaşamı : Mavi Yolculuk’ta Marmaris veya Yunan adalarının bar, diskotek ve gece kulüplerinde eğlenmeniz mümkün.

Bisiklet Turu : Bodrum Mavi Yolculuğunuz da bisiklet turuna da çıkmanız pekala mümkün. Doğada pedal çevirmek, mis gibi havayı solumak sizin için farklı bir deneyim olucaktır.

Masaj : Sertifikalı ve uzman masözlere denizin ve doğanın ortasında masaj yaptırabilirsiniz. Böylece yorgunluğunuzu atmış ve gerginliğinizi azaltmış olursunuz.

Yoga : Yoga eğitmeni ile doğada yoga yapmanın keyfini çıkaracaksınız. Huzur dolu, sakin dakikalar geçireceksiniz.

Bodrum – Gökova Mavi Yolculuk Turu

1. Gün:

Mavi Yolculuğun doğduğu yer, Gökova Körfezidir. Gökova Körfezinin güney bölümü çam ağaçlarıyla kaplı ormanlıktır. Rüzgara karşı korumalı birbirinden harika koy bulunmaktadır.

Akşam yemeği ve geceleme Bodrum Limanı’nda yapılır. Barbaros Yatçılık ofisine, erken gelen tatilciler eşyalarını bırakabilir. Bodrum Limanı’nda saat 15:30’ dan itibaren yolcular teknelerine yerleşebilir.

Klasik çağdaki Bodrum’dan günümüze ulaşabilen tek yapı Antik Tiyatro’dur. 13.000 kişi kapasiteli bu tiyatro Anadolu’nun en eski tiyatrolarından biridir ve günümüzde de Bodrum’daki birçok gösteriye sahne olmaktadır. Bodrum’a gelindiğinde, ilk önce görülmesi gereken yer ise herhalde Sen Peter Kalesi’dir. Orta çağlardan beri ayakta kalan ve dünyada en iyi şekilde korunmuş eserlerden birisidir. Dünyanın 7 Harikasından biri olarak kabul edilen Kral Mausolus’un (MÖ350) Mozolesi’de buradadır. Büyük İskender’in Halikarnas’ a girdiği yer olan Mindos Kapısı da görülmesi gereken yerlerden bir diğeridir.

2. Gün:

Kahvaltınıza başlarken, hoş geldiniz toplantısı yapılmaktadır, Tur görevlisi tarafından tur programı ve tekne hakkında gerekli bilgiler verilmektedir. Bu arada kaptanımız Liman formalitelerini bitirmiş olacaktır. Orak Adası’na hareket başlar. Orak Adası’nda Öğle yemeği ve kristal mavisi sularda yüzme molasından sonra şirin bir balıkçı köyü olan Çökertme’ye yelken açılmaktadır. Akşam yemeği ve geceleme Çökertme Köyü’nde yapılmaktadır. Tatilcilerimiz için sahilde kısa bir yürüyüş imkanı bulunmaktadır.

3. Gün:

Sabah kahvaltıdan önce, erken saatlerde Yedi Adalar’a hareket. Yedi Adalar bölgesinde yine harika bir güne başlayacaksınız, bolca küçük adalar ve mercan resiflerinin bulunduğu bu bölgede dalış yapın, yüzün, dinlenin ve uyuyun. Arzu eden konuklarımız günlük ve çam ağaçları ile kaplı ormanlarda yürüyüş yapabilir. Yedi Adalar’da ilk durağımız Küfre Koyu olacak. 5 çayından önce akşam yemeği ve geceleme için Uzun Liman’a demirleyeceğiz.

4. Gün:

Sabah kahvaltıdan sonra turkuvaz mavisi sularında yüzmek için, kısa bir seyirden sonra Tuzla Koyu’na demirleme. Sabah yüzmeleri artık
sizin günlük rejiminizin bir parçası haline gelecektir. Öğle yemeği için çam ormanlarıyla çevrili bir cennet köşesi olan Löngöz Koyu’na yelken açıyoruz. Öğle yemeğinden sonra orman içinde kısa bir yürüyüş yapabilir ve Ali Baba’nın salaş cafe sinde dinlenebilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme için İngiliz Limanı’na ( Değirmen Bükü ) hareket. İngiliz Limanı, 2. dünya savaşında İngiliz savaş gemilerinin burada demirlemesinden dolayı bu isimle anılmaktadır. Bölgede yatların demirleyebilmesi için uygun ve korunaklı birçok irili ufaklı koy bulunur.

5. Gün:

Sedir (Kedrae) Adasına hareket. Eşine başka hiçbir yerde rastlayamayacağınız küçücük bir kumsalı ve olağanüstü berrak bir suyu olan bu ada adeta bir açık hava müzesidir. Şehir surlarını, Dorlar’dan kalma tapınağı (daha sonra kiliseye çevrilmiş), 1.500 kişilik antik tiyatroyu ve kubbeli yapıları görebilirsiniz. Etrafa saçılmış kırık sütunların, üzerine resimler yapılmış, kabartma ve rölyeflerle dekore edilmiş taşların arasında yürüyüş yapabilirsiniz. Adada bulunan Kleopatra Plajı’nda sadece Kuzey Afrika çöllerinde bulunduğu anlaşılan çok özel bir kum bulunmaktadır ve bu kumdan bir avuç dolusu alıp götürmek dahi yasaktır. Rivayete göre Mark Antonius, özel olarak bu kumu Mısır’dan gemilerle Kleopatra için taşıtmıştır. Akşam yemeği ve geceleme için Karaca Söğüt Köyü’ne hareket ediyoruz. Bu şirin köy Marmaris’e yalnızca 25 km mesafededir. Buradan Marmaris’e dolmuşlarla ulaşım mümkündür. İsteyen konuklarımız opsiyonel olarak düzenlediğimiz Marmaris veya Dalyan-Caunos gezilerine iştirak edebilirler.

6. Gün:

Erken saatlerde Kargılı Koyu’na hareket. Kahvaltı yolda servis edilecektir. Öğle yemeğinden sonra, yüzme molası için Kisebükü ( Alakışla Bükü) ‘ne demirliyoruz. Sahildeki Bizans harabeleri gezilebilir. Akşam yemeği ve geceleme Kisebükü’nde yapılacaktır.

7. Gün:

Kahvaltıdan sonra Pabuç Burnu’na Hareket. Pabuç Burnu’nda yüzme molası. Öğlen yemeğinden sonra Yalıçiftlik koyuna demirleme. Akşam yemeği ve geceleme için Bodrum Limanı’na hareket.

8. Gün:

Kahvaltıdan sonra, unutulmaz anılarla saat 10:30 a kadar yattan ayrılış.

Related posts

Bodrum Pansiyonları

Tatil Yerimiz

Bodrum Barları

Tatil Yerimiz

Bodrum Barlar Sokağı

Tatil Yerimiz
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap