Armutlu

Armutlu Kapaklı Köyü

Armutlu Kapaklı Köyü

Kapaklı Köyünün tarihi 400 yıl öncesine dayandığı rivayet edilmektedir. İlk yerleşim merkezi dağlar arasında kurulmuş. Fakat daha sonra deniz kıyısına taşınmıştır.

Sağlık ocağı,72 öğrencili ilköğretim okulu, camisi ve şebeke suyu vardır. Kapaklı Köyü, Armutlu – Gemlik karayolu üzerinde kurulmuştur. Yaz aylarında nüfusu 4 – 5 kat artmaktadır. Köyün kendi nüfusu 849 kişidir. Armutluya uzaklığı 18 km’dir.

Kapaklı Köyü, osmanlı döneminde kurulduğu bilinen, Akdeniz sahillerini kıskandıracak güzellikteki kıyı şeridine ve koylara sahip çok güzel bir yerleşimdir. Kapaklı köyünün içindeki hamam kalıntısı ve eski mimari tarzda yapılmış köy evleri, geçmişin esintisini bugüne getirircesine köyü süsler.

Yemyeşil mis gibi ormanları, temiz denizi ile Gemlik Körfezi’ne bakan bu güzel yer marmaranın gözbebeğidir. Turizme hizmet veren tesisleri ve restoranları ile özellikle yaz aylarında oldukça hareketli günler yaşanır bu köyde. Köy halkının en önemli geçim kaynaklarının başında balıkçılık gelmektedir. Sahile güzellik katan balıkçı barınağı, kıyı şeridinin süsüdür adeta. Balıkçılarıyla ünlüdür bu köy. Çoğunlukla yerli turistlerin yaz aylarında tercih ettiği en güzel yerlerdendir burası. Kapaklı’nın balıkçıları sadece Marmara’da değil, Ege ve Akdeniz’e de çıkarlar. Denizlerin bereketini köylerine taşırlar balıkçılar. Kapaklı köyü, doğal güzellikleri ve harika yolları ile kolay ulaşılan,görülmeye değer bir yerdir.

Related posts

Armutlu Bitki Örtüsü

Tatil Yerimiz

Yalova Armutlu Tatil Beldesi Otobüs Seferleri

Tatil Yerimiz

Armutlu Fıstıklı Köyü

Tatil Yerimiz
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap