Armutlu

ARMUTLU

ARMUTLU

Armutlu marmara bölgesinin en çok tercih edilen tatil yerlerinden birisidir. Tercih edilmesinin en baş sebebi sağlık açısındandır. Armutlu’da kaplıca turizminin gelişmiş olması ve son yıllarda sağlık turizminin öneminin daha da artmasından dolayı Armutlu’yu diğer turizm yerlerinden daha değerli yapmaktadır.

Armutlu’daki kaplıcalar Radyoaktivitesi en yüksek kaliteli kaplıcalardandır. Bir litre suda 1.04 mm.küp radyoaktif madde bulunmaktadır. Ülkemizde birinci sırada, dünyada ise ikinci sıradadır.

Kaplıcaları, denizi ve doğasıyla dört mevsimi bünyesinde barındıran nadir yerlerden biridir burası. Pırıl pırıl denizi olan armutlu bir küçük bir sahil kasabasıdır. Yalova’nın 38 Km’lik sahil şeridine ve koylarına sahip sahil turizmi potansiyeline durumundadır. Yalova’ya 51 km.uzaklıktadır. Armutlu Sahilleri Marmara Denizi’nin en temiz kıyılarıdır.

İstanbul’a yakın olmasının getirdiği avantajlardan faydalanan armutlu, yaz aylarında bilhassa İstanbulluların çokca tercih ettiği bir yerdir.

Armutlu çevresinde bulunan kayalık alanlar zıpkınla dalmaya ve su sporlarına uygun bölgelerimizdendir. Bu spor faaliyeti Bozburun ve Ayıburnu açıklarında yapılmaktadır. Esenköy, Armutlu kıyı şeridi ile Çınarcık Deveboynu ve Şenköy mevkii kıyı şeridinde Levrek, Karagöz vb. zıpkınla avlanabilecek balık türleri bol olarak bulunmaktadır. Balıklar için yaşama ortamı olabilecek nitelikteki kayalık kıyı şeridi ülkemizin zıpkınla dalmaya en uygun sahalarından birisidir.

Ormanlık alanlarda kayın, meşe, gürgen, kızılcık, kestane ve ıhlamur ağaçları bulunmaktadır. Av Turizmi av meraklıları için düzenlenen avlanma programlarıdır. Av hayvanlarının varlığı av turizminin gelişmesi amacıyla kullanılabilir. Armutlu hem kara hem de su avcılığı bakımından önemli bir konumdadır. İlçe, doğal yapısı nedeniyle çeşitli hayvan türlerinin yaşamasına olanak vermektedir. Bu yüzden av turizmi cazip bir hal almaktadır. Çeşitli kuş avı bol miktarda yapılmaktadır.Armutlu kamp ve karavan turizmine elverişlidir. Özellikle doğal güzelliklere sahip kıyılarda, dağ yamaçlarında ve yaylalarda gençlere yönelik doğal değerleri koruyarak kamp yapma olanağı vardır.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 1934 yılında kaplıcalar için Armutlu’ya gelmiş, burada bazı önemli konularda çalışma arkadaşlarıyla araştırmalar bulunmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün termal kaplıcalardan sonra, Armutlu Kaplıcalarına da uğramış olması tesadüf değildir. Ölümünden çok kısa bir süre önce, 1938’teki ikinci ziyaretinde de tedavisi için kaplıca kürü yapmıştır. Her yıl, Atatürk’ün Armutlu’ ya gelişi şerefine 9 Ağustos’ta festival yapılmaktadır.

6 Haziran 1995 tarihinde 550 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile İlçe olmuş ve Yalova’ya bağlanmıştır. İlçeye bağlı beş tane köy var. Fıstıklı, Mecidiye, Kapaklı, Hayriye, Selimiye köyleridir. Armutlu’da evler, tarihi eserler ve kendine özgü mimari yapılar, geçmiş kültürleri yansıtmak istercesine yeşil bitki örtüsünün içinden gururla kendilerini göstermektedir. Ataların özel bir mirası olarak korunmakta olan Armutlu evleri, bunca senelere rağmen güzelliklerini korumaya devam ettirmektedir.

Armutlu merkezinde bulunan Eski Kitabeli Çeşme, Köy Hamamı, Hacı Ali Paşa Camii, Tarihi Köprü ve Eski Hamam en önemli tarihi değerlerindendir. 16 kilometrelik bir sahil şeridine sahip olan Armutlu’nun Yılanlar mevkiinde tertemiz denizi ile 4 kilometrelik pırıl pırıl bir kum plajı bulunmaktadır. Armutlu Yalova’nın en yoğun dağlık ve ormanlık bölümüdür. 14.522 hektarlık orman alanı ile yörenin akciğerleri vazifesini görmektedir. Görülmeye değer manzaralara sahip olan Armutlu’da temiz hava sağlığınıza çok iyi gelecektir. Armutlu’da günü yaşamanın tadını doya doya hissedersiniz.

Yalova Armutlu, 18 kilometrelik uzunluğu olan kıyısı ile 2.konut ve pansiyonculuğun hızla gelişmeye başladığı bir ilçemizdir.

Bozulmamış doğal koyları ile harukulade manzaraları vardır. Bunlar; Yılanlar Koyu, Ayazma Koyu, İskele Koyu, Dereağzı Koyu, Ahmetköycüğü Koyu, İğdealtı Koyu, Fıstıklı ve Kapaklı Köylerinde bulunan çeşitli koylardır.

CAHDRA özel avlak işletmesi bünyesinde 15 oda, 50 yatak kapasitesi ile yeme-içme üniteleri, doğada atlı yürüyüş, jeep safari, tenis kortu ve golf gibi sportif aktiviteler planlanmaktadır.

Armutlu Ulaşım : Deniz ve karayoluyla ulaşım bir hayli kolaydır. Yollar düz ve geniştir. Yalova Merkezden 51 kilometre uzaklıktadır. Trafik çilesi pek yoktur. Ulaşım konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Ulaşımına Otobüsler, Minibüsler, Feribotlar, Deniz Otobüsü Seferleri,Turyol Seferleri hizmet vermektedir.

Armutlu Turizm : Ülkemizin neredeyse en çok turizm potansiyeline sahip tatil yeridir. sağlık, kaplıca, dağ, deniz, orman, av, doğa, kamp, karavan turizminde biçilmiş kaftandır.

Armutlu Köyleri : Verimli topraklarından dolayı organik tarım havzası olarak belirlenmiş köyleri vardır. Sebze, meyve, çok çeşitli çiçek ve bitkiler yetiştirilmektedir. Balıkçılık ve zeytinçilik büyük geçim kaynağıdır. Fıstıklı köyünde pansiyonculuk geçim kaynağıdır.

Armutlu Tatil Köyü : Fıstıklı tatil köyü ve ihlas tatil köyü Armutlu’nun tatil köyleridir.

Armutlu Otelleri : Kaplıca otelleriyle meşhurdur Armutlu. Sağlık için en çok şifalı kaplıca oteller tercih edilmektedir.

Armutlu Apartları : Konaklayabileceğiniz apart pansiyonlar, apart oteller, günlük ve kiralık apart evler sitemizin apartlar bölümünden bulabilirsiniz.

Armutlu Pansiyonları : Armutlu’da pek fazla gelişmemiştir. Fıstıklı köyünde konaklayabileceğiniz pansiyonlar bulunmaktadır.

Related posts

Armutlu Ulaşım

Tatil Yerimiz

Armutlu Tanıtımı

Tatil Yerimiz

Armutlu Coğrafyası

Tatil Yerimiz
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap