Çınarcık

Çınarcık Kocadere Beldesi

Yalova Çınarcık Kocadere Beldesi

Kocadere Beldesi, Yalova Çınarcık ilçesinin bir beldesidir. Çınarcık Kocadere Beldesi, Armutlu yarımadasının batısında, Marmara denizi kıyısında bir turizm merkezidir. Batısında Şenköy, doğusunda Teşvikiye Beldesi, güneyinde Teşvikiye sınırları ile Samanlı dağlarının Armutlu sınırına kadar uzanan ve kuzeyinde Marmara denizi ile çevrili olan bir beldedir. Belde merkezi denizden 3 km yüksekte güney yönünde, yüksek bir alanda bulunmaktadır.

Yalova’ya uzaklığı 22 kilometre, Çınarcık’a uzaklığı 10 kilometre olan belde adını, içinden geçen taşlı ve alüvyonlu dereden almaktadır. Kurtuluş Savaşı sırasında 29 Nisan 1921 tarihinde Kocadere köyünde bir çok insanın ölümüne neden olan bir katliam yapılmış, köy tamamen yıkılmıştır. Savaş sonrasında gelenlerle yeniden eski halini almıştır. Bu sebeple her yıl takvimler 29 Nisan’ı gösterdiğinde Kocadere Şehitlerini Anma Günü töreni düzenlenmektedir.

Ekonomik Yapısı: Beldemizin geçim kaynakları: Tarım, hayvancılık, turizm, çiçekçilik ve orman ürünleridir.
Tarım Ürünleri: Elma, Zeytin ve Kivi’dir.
Turizm Yapısı: Yeşil Mavi bir yol güzergahında bulunan beldemiz trekking turizmine uygun olup, konut ve pansiyon işletmeciliği yapılmaktadır.
Eğitim Yapısı: Okur yazarlık oranı %98’dir. Beldede 9 derslikli, 1 Fen laboratuvarlı, 1 Bilgisayar laboratuvarlı, 1 kütüphaneli ilköğretim okulu bulunmakla beraber, 15 öğretmen ile 200 öğrenciye eğitim ve öğretim verilmektedir.
Spor: Beldede Kocadere Spor Kulübü Futbol takımı bulunmaktadır. “KocadereSpor”
Altyapı Tesisleri: Elektrik, Su ve Haberleşme altyapısı tamamlanmıştır. Doğalgaz şebekesi yapımı ve kanalizasyon şebekesi ile arıtma tesisi yapımı devam etmektedir.

Related posts

Çınarcık Otel Fiyatları

Tatil Yerimiz

Çınarcık Konaklama Fiyatları

Tatil Yerimiz

ÇINARCIK

Tatil Yerimiz
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap