Armutlu

Armutlu Fıstıklı Köyü

Armutlu Fıstıklı Köyü

Armutlu – Fıstıklı Köyü, Gemlik’in kuzeybatısında yer alır. Doğusunda Kapaklı Köyü, Kuzeybatısında Armutlu İlçesi, Kuzeyinde Mecidiye Köyü ve Samanlı Dağları ile çevrilidir. Denizden yüksekliği 10 ila 12 metredir.

Yüzölçümü 8.000 dekardır. Fıstıklı Köyü düz bir yerde kurulmuştur. Köyün tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte tarihi şadırvan ve mezar taşlarındaki 400 – 500 yıllık bir tarihi olduğu anlaşılmaktadır. Köyün, Anadolu’dan (Konya’dan) gelen Hacı Yakupoğulları, Cinoğulları, Dillioğulları, Caferoğulları, Bayraktar ve Nuhbeyler sülaleleri tarafından kurulduğu rivayet edilmektedir.

Fıstıklı Köyü, ismini çevresindeki fıstık çamlarından almaktadır. İlçe merkezine uzaklığı 8km dir. Nüfusu 1.238 olup Sağlık Ocağı ve 197 öğrencili ilköğretim okulu mevcuttur.

Fıstıklı Köyü Yeşil ve mavinin büyülü atmosferini, Mudanya, Tirilye, kurşunlu, İmralı Adası ile Marmara denizinin ihtişamlı görüntülerini görülmeğe değer bir konumdadır. Fıstıklı köyünden gün batımını seyretmek büyük keyif verir. Fıstıklı köyünün bir tarafı orman, diğer tarafının ise deniz olması sebebiyle dört mevsim tatil yapılabilecek bir imkan sağlamaktadır.

Fıstıklı Köyünün geçmişi 1400’lü yıllara dayanmaktadır. Eski bir yerleşim olan Fıstıklı Köyü, adını bolca yetişen lezzetli fıstıklarından aldığı bilinmektedir. Çerezlik ve dolmalık fıstıkları, meşhur zeytinleri ülkenin dört bir yanında alıcısı mutlaka vardır. Fıstıklı Köyünde ve civarında bolça bulunan fıstık ağaçlarının,köyün tarihinde çok önemli bir yeri vardır. Osmanlı Donanmasının bütün kürek ihtiyacı buradan karşılanır, kürekleri fıstık ağacından yapılırmış. Tarihi ağaçlarının yanısıra Fıstıklı Köyü’nün meydanında tarihi çeşme mutlaka görülmeye değerdir.

Fıstıklı Köyü temiz denizi ve sahili ile Gemlik Körfezinin en büyük balıkçı köyüdür. Balık meraklıları için bulunmaz bir yerdir. Otel, Motel, Pansiyonları ve Kamping Alanları bulunmaktadır.

Related posts

Av Turizmi

Tatil Yerimiz

Armutlu Aquapark

Tatil Yerimiz

Yalova Armutlu Tatil Köyü Minibüs Seferleri

Tatil Yerimiz
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap